Rezervace hotelu +420 224 246 548

Rezervace zájezdu +420 777 074 804

Cestujte s námi
ZA EXOTIKOU

Úvodní strana » Hotely Karibik » Ostrov Cozumel

Ostrov Cozumel

Před několika staletími byl ostrov Cozumel ještě posvátným místem, kam se musely vydat mayské ženy alespoň jednou za život. Dnes proudí na Cozumel zástupy světských „poutníků“ zcela jiného druhu – potápěči. Korálový útes Palancar je druhý největší na světě. Je poměrně málo navštěvovaný a znalci ho považují za jedno z pěti nejkrásnějších míst pro potápění na světě.

Není to však jediné vhodné místo pro provozování tohoto sportu ve vodách kolem Cozumelu. Velkolepé útesy, které jsou vhodné jak pro zkušené potápěče, tak i pro začátečníky, obklopují celou jihozápadní část ostrova. Viditelnost v čisté vodě dosahuje často více než šedesáti metrů. V místních obchodech si můžeme zakoupit potápěčskou výstroj a podmořské videokamery, anebo si je vypůjčit a přihlásit se do potápěčského kurzu. Nejvhodnějšími měsíci pro potápění jsou květen až srpen.

Život na Cozumelu, který byl ještě před několika lety zcela izolován od ostatního světa, se po vybudování obrovského turistického střediska Cancúnu zcela změnil. Přesto se tu však ještě na každém kroku setkáváme s mayskou kulturou. Mnoho místních obyvatel mluví jazykem Mayů, kteří žili na Cozumelu od roku 300 po Kristu, kdy tu pořádali náboženské slavnosti. Ženy stále nosí huipiles, tradičně vyšívané blůzy. Dokonalou izolaci ostrova přerušila teprve druhá světová válka, kdy si tu Spojené státy americké zřídily námořní opěrný bod. Tato proměna zanechala viditelné stopy také na jediném městě na ostrově, San Miguelu de Cozumel. Kdysi ospalá rybářská vesnice je dnes bezcelním nákupním střediskem, které má přes 6.000 obyvatel. Kromě obchodů, specializovaných prodejen potápěčské výstroje a restaurací můžeme navštívit také akvárium, kde získáme přehled o životě v tropických mořských vodách kolem Cozumelu.

Na ostrově, který konkuruje Cancúnu, vzniklo mnoho nových hotelů a ty staré byly modernizovány. Většina těchto podniků se nachází v severozápadní části ostrova. Spojení mezi hotely na severu a hotely na jihu poblíž národního parku Chankanaab Lagoon National Park zajišťuje pobřežní silnice. Laguna Chankanaab, což v mayském jazyce znamená „malé jezero“, skýtá vynikající podmínky pro plavání a potápění se šnorchlem. Existují zde fantastické podmořské jeskyně, žijí zde tropické druhy ryb, leží zde několik lodních vraků, avšak nejsou zde korály. Amatérští přírodovědci si přijdou na své ve zdejší botanické zahradě, kde je jmenovkami označeno přes dva tisíce rostlinných druhů a kde stojí napodobenina mayského domu.

Nedaleko odtud se táhne Playa San Francisco, půvabná pláž, kde se můžeme ve vodě bezpečně vyřádit a zaplavat si. Nejkrásnější pláží na východním pobřeží Cozumelu, možná dokonce na celém ostrově, je však Punta Chiquero, přírodní ráj s chráněnými zátokami a zcela klidným mořem. Rybaření na otevřeném moři je oblíbeným sportem od března do poloviny července. Jachty kotví u Calety Inletu, organizovaný výlet na lodích se skleněným dnem lze podniknout z pláže Sol Caribe Beach – je to opravdu velmi příjemný způsob, jak nahlédnout do světa pod mořskou hladinou.

Kdo přijede na Cozumel, měl by se rozhodně zúčastnit výletu ve stylu Robinsona Crusoe. Loď zaveze cestující na osamělou pláž ostrova Passion Island u severního konce Cozumelu. Cestou naloví posádka mušle a humry a připraví z nich oběd. Po pobřeží jižní poloviny ostrova vede silnice, z níž odbočuje polní cesta k mayské památce zvané El Caracol (Had), pocházející z roku 1200. Tato pamětihodnost je zajímavá hlavně pro turisty, kteří nenavštívili Chichén Itzá. Jedeme-li ještě dál, dorazíme na špičku ostrova (Punta Celarain), kde stojí starý maják.

 

Hotely v letovisku Cozumel

OHLASY

Alexander: Jeste jednou Ti touto formou dekujeme za pripravu a provedeni krasne a informativni cesty po Mexiku. Bylo to s Tebou SUPER, cesta se vydarila! Moc jsme si to uzili, jsme velice spokojeni!

Renata Ž.: vše proběhlo bez problémů. Hotel Dreams je úplně perfektní. Děkujeme za doporučení.

Stáňa M.: Zájezd byl nádherný. Vše bylo ok hlavně díky Milanovi Štěpánkovi, který byl opravdu bezva průvodce a parťák. Vše vyšlo, počasí bylo perfektní, moře nádherné zejména pod hladinou, jídlo vynikající, památky a příroda fascinující atd.

Stanislav Š. děkujeme za hotel Los 40 Caňones, Mahahual je úžasné místo!

Martina K.: Ještě jednou bych ráda poděkovala - samozřejmě i jménem Jindry - za krásné zážitky. Prohlížím fotky - nasekala jsem jich 1500 a je mi líto při jejich třídění jakoukoliv smazat.